داده رایانش ابری پردیس

آیا Open-E راهکار جذابی است؟ بخش اول

IP storage – راهکاری جذاب؟
چه فناوری هایی ادغام می شوند؟ چه چیزهایی را می توان ترکیب کرد؟

 IP_Storage

در پروژه های SAN، همیشه این طور نیست که دقیقا بدانیم که چه چیزی را بین iSCSI و Fibre Channel نیاز داریم. ترکیب این دو نیز ممکن است. با وجود اختلافات زیاد، ارتباط بین آنها ممکن است. در سمت سخت افزار، یک اتصال نیاز به Bridge یا سوییچ IP storage دارد.
پروتکل Fibre Channel اینترنت (iFCP) بین Fibre Channel و iSCSI به عنوان یک Gateway عمل می کند، چراکه NAT را بین Fibre Channel و IP فراهم می کند. این بدین معنی است که آدرس های Fibre Channel را به آدرس های IP تبدیل می کند.
FCIP (Fibre Channel over IP) به FC SANها اجازه می دهد که از طریق Tunneling بر روی شبکۀ IP متصل شوند. پکت های Fibre Channel (FC packets) در TCP/IP انکپسولیت1 (Encapsulate) می شوند.

معمولا چه کاربردهایی توسط iSCSI پشتیبانی می شود؟
در وهله اول، کاربردهایی که برای حیات شرکت های بزرگ در سطح ادارات ضروری هستند و همچنین کاربردهایی که شرکت های کوچک و متوسط برای انجام کار خود به آنها نیاز دارند، توسط iSCSI پشتیبانی می شود. مثال های متداول را می توان Mail server ،Databaseها و موارد دیگری دانست که مدام به Database دسترسی می یابند؛ مثل نرم افزارهای تجارت الکترونیک. iSCSI ارتباطات قدرتمندی را برای راهکارهای مجازی سازی سرور فراهم می کند.

iSCSI کدام یک از مشکلات مشتریان را حل می کند؟
iSCSI معمولا روش خوبی برای مقابله با ازدیاد سرورهای DAS و جزیره های جدا از همِ SAN در یک شرکت است.
مزیت مهم iSCSI این است که باعث کاهش هزینه ها می شود که خود نتیجۀ مدیریت متمرکز است. iSCSI در عین حال تمام مزیت های دیگر SAN را ارائه می دهد (استفاده بهتر از ذخیره سازی، پنجرۀ Back Up کوچک تر، پشتیبانی از کلاستر، 2Snapshot برای سرورهای Exchange و SQL، بازه های وسیع) و از Fibre Channel بسیار ارزان تر است.


آیا این فناوری نوپا در حال حاضر آمادگی مواجهه با شرایط سخت دنیای واقعی و مشتریانش را دارد؟
قطعا! این مزیت ها را در نظر بگیرید: یکپارچگی، تکثیر مقرون بصرفه دیتا، Administration آسان و محیط آشنای TCP/IP.
احتمالا برترین مزیت این فناوری در شرکت ها، هزینه است همراه با این که اختلاف عملکرد آن نسبت به Fibre Channel رفته رفته افزایش می یابد.


یک راهکار iSCSI شامل چه مواردی است؟
شما در iSCSI نیاز به دو نقطۀ انتهایی دارید: یکی از آنها iSCSI Target و دیگری iSCSI Initiator است. Initiatorها تقریبا برای تمام سیستم عامل های مشهوری که امروز مورد استفاده هستند، وجود دارند. می‏توانید از iSCSI HBA به عنوان Initiator استفاده کنید. همچنین به یک کابل استاندارد Cat5E یا Cat6 دارید و یک کارت شبکۀ Gigabit Ethernet نیاز دارید. برای سوییچ هم استفاده از سوییچ های استاندارد Ethernet کافی است.

آیا این درست است که سخت افزارهای اضافۀ زیادی نیاز است تا iSCSI را اجرا کنیم؟ این مساله می تواند عاملی برای افزایش هزینه باشد.
کاملا برعکس! شما می توانید در iSCSI بسیاری از تجهیزاتی را که در Ethernet از آنها استفاده می کردید، به کار گیرید. مثل کارت شبکه های استاندارد یا سرورها. iSCSI Initiatorها به رایگان در دسترسند. مثلا از طریق مایکروسافت یا حتی به صورت یک نرم افزار Open iSCSI :Open Source. قطعات دیگری که مورد نیازند عبارتند از: هارد دیسک و درایو نواری، ولی این موارد برای خود iSCSI نیاز نیستند، بلکه برای کارکردهای آن مورد نیازند، مثل Back Up. در مقایسه با سیستم های DAS یا SANهای iSCSI ،Fibre Channel از نظر مالی، راهکاری جذاب است.

در حال حاضر چه محصولات مرتبط با iSCSI در بازار موجود است؟
محصولات و راهکارهای زیادی در بازار موجودند که براساس ویژگی های iSCSI بنا شده اند. مهم ترین آنها iSCSI Targetها، مثل آرایه های هارد دیسک، روترهای ذخیره سازی، سوییچ های ذخیره سازی و همچنین iSCSI Initiatorها که با Network Adapterها ادغام شده اند و همچنین Host Bus Adapterهای خاص.

آیا SANهایی که صرفا مبتنی بر IP باشند (iSCSI SANها) یا FCIP (Fibre Channel over IP) تا به حال پیاده سازی شده اند؟
بله، تجارت ها امروزه معمولا SANهایی که صرفا مبتنی بر IP باشند را به همراه iSCSI انتخاب می کنند تا در یک محیط آشنا و قابل کنترل باقی بمانند. این SANها معمولا در یک پروژۀ یکپارچه‌سازی ایجاد می شوند که معمولا سیستم های DAS با موارد دیگری جایگزین می شوند. FCIP در شرکت های بزرگ استفاده می شود، مثلا وقتی FC SANها در محل های مجزایی توسط شبکه IP متصل می شوند.

چه ویژگی ها یا مشخصات جدیدی باعث می شود استقبال از iSCSI امسال بیشتر شود؟
برای بسیاری از تجارت ها، مجازی سازی اولویت زیادی دارد. iSCSI راهکار مناسب و مقرون به صرفه ای برای این مورد است. به علاوه، شرکت های زیادی در پی بهینه کردن Back Upهای خود هستند که این مساله هم نیازمند استقبال بیشتر از iSCSI است.

iSCSI چگونه با پروتکل های IP storage مثل iFCP ارتباط برقرار می کند؟
از نظر فنی، iSCSI و iFCP فاصله زیادی از هم ندارند. مساله اصلی در iSCSI این است که دستورات SCSI در بسته های IP تعبیه شوند. iFCP در این موضوع خیلی مشابه iSCSI عمل می کند، دستورات SCSI کار می کنند و از طریق یک شبکۀ IP منتقل می شوند. تغییر در لایۀ چهارم پشته پروتکل وجود دارد. در iFCP این لایه از پشته پروتکل Fibre Channel حفظ می شود و اجازه استفاده از کابردهای مدیریت شبکه Fibre Channel با iFCP را می دهد. iFCP و همچنین FCIP برای اتصال SANها به یکدیگر استفاده می شوند. FCIP بر خلاف iFCP، یک تونل بین FC SANها ایجاد می کند.

چه نوع دیتایی با استفاده از iSCSI انتقال داده می شود؟
iSCSI انتقال دیتای مبتنی بر بلاک (Block) ارائه می دهد.
مثلا برای Back Upها، Snapshotها، Databaseها، Remote Bootها، مجازی سازی، Mirroring ،Disaster Recovery و موارد دیگر.


چه مواردی باعث شده است که انتقال داده به تدریج از DAS به سمت SAN برود؟ نقش iSCSI در این مساله چیست؟
مدیریت آسان، استفاده بهتر از ظرفیت ذخیره سازی، قابلیت دسترسی بالاتر و قابلیت توسعه بهتر مهم ترین ویژگی هایی هستند که نقاط ضعف DAS به حساب می آیند. از نظر مالی، iSCSI SANها TCOی بهتر و ROIی سریع تری ارائه می دهند. سیستم های DAS معمولا به مرور زمان توسعه یافته اند. Back Up گرفتن در آنها زمانبر است. مدیریت آنها پیچیده است و به طور خاص قابل اطمینان نیستند. مثلا Back Upهای محلی زیاد باعث هزینه زیاد سخت افزاری و نرم افزاری میشود. Back Up متمرکز به شبکه فشار می آورد و راه حل مناسبی برای نرم افزارهایی که 24 ساعت روز و 7 روز هفته کار می کنند، نیست. iSCSI این مشکلات را حل می کند و اصطلاحا Single Points of Failure را از طریق ارائه قابلیت هایی مثل Mirroring حذف می کند.

راه حل Fibre Channel که هم اکنون موجود است، طوری طراحی شده است که دستورات SCSI را با استفاده از فبریک های شبکۀ دارای سوییچ انتقال دهد. بنابراین چه دلیلی دارد که از iSCSI استفاده کنیم؟
اگر ترجیح می دهید که یک زیرساخت شبکه یکپارچه داشته باشید و در هزینه ها صرفه جویی کنید راهی جز iSCSI وجود ندارد. مزیت دیگر، مدیریت راحت آن با استفاده از ابزارهایی که از قبل با آن آشنایی داریم، است.

آیا این درست است که IP SANها نیاز دارند که همیشه مراقب امنیت آنها باشیم؟
حتما همین طور است. بالاخره مسالۀ ذخیره سازی دیتای باارزش شرکت ها مطرح است. از یک طرف امنیت داده بسیار مهم است؛ به این معنی که از Back Upها، تکثیر دیتا، Snapshotها و غیره مطمئن باشیم و از طرف دیگر دسترسی به این دیتا نیز باید قانونمند باشد. البته کارکردهای ضروری نیز در iSCSI وجود دارند: مثل IPSec ،VPNها، CHAP ،VLANها و ...

1 اضافه کردن لایه های مختلف در OSI.
Snapshot 2: حالتِ (State) یک سیستم در نقطه خاصی از زمان. حالت: اطلاعاتی که در سیستم ثبت شده اند و عملیات بعدی می توانند بر اساس آن انجام شوند. به عنوان مثال می توانید به مفهوم "دیاگرام حالت" مراجعه کنید.

برچسب ها: FCIP, Fibre Channel over IP, IP storage , iSCSI Initiator, iSCSI Target, iSCSI, Snapshot, Open-E, Fibre Channel, SAN